top of page

BIOGRAM

 

 

           Bolesław Ciepiela, syn Bronisława i Katarzyny z d. Zygmunt urodził się 24 kwietnia 1931 r. w Będzinie (dzielnica Łagisza). Do 1957 r. mieszkał w Łagiszy, a następnie po zawarciu związku małżeńskiego z Marią Lis zamieszkuje w Gródkowie gmina Psary. Jest ojcem dwojga dzieci: syn Waldemar, córka Beata; dziadkiem czworga wnucząt: wnuki – Andrzej, Krzysztof, Jakub, wnuczka – Anna; pradziadkiem pięciorga prawnucząt: prawnuki – Jan, Paweł, Stanisław, prawnuczki – Julia, Natalia.

 

-Wykształcenie

           W latach 1951-1955 studiował w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Górniczym, gdzie otrzymał dyplom inżyniera górniczego o specjalizacji podziemna eksploatacja złóż węgla. W latach 1962-1964 ukończył studia drugiego stopnia na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej, specjalizując się w zakresie eksploatacji podziemnej, a w 1965 r. uzyskał dyplom magistra inżyniera górnika.

 

-Praca zawodowa

            W 1955 r. podjął pracę w kopalni węgla „Grodziec” w Grodźcu (dziś dzielnica Będzina). W tej kopalni pracował nieprzerwanie aż do czasu przejścia na emeryturę, tj. 31 maja 1985 r. na różnych stanowiskach kierowniczych. Przez 12 lat był czynnym ratownikiem górniczym. Uzyskał kolejne stopnie górnicze, począwszy od inżyniera stopnia III, stopnia II, stopnia I. Będąc już na emeryturze, w 2004 r. otrzymał stopień dyrektora górniczego I stopnia, a w 2013 r. generalnego honorowego dyrektora górniczego. Był rzeczoznawcą w Zespole Rzeczoznawców przy ZG SITG w zakresie aerologii górniczej.

            Przez kilka lat był przewodniczącym Klubu Techniki i Racjonalizacji w kopalni „Grodziec”. Dokonał ok. 200 usprawnień racjonalizatorskich, w tym 5 patentów i wzorów użytkowych. W 1969 zajął I miejsce w konkursie o tytuł najlepszego wynalazcy i racjonalizatora woj. katowickiego.

 

-Działalność literacka

            W 1957 r. napisał pierwszy artykuł na łamach czasopisma „Wiadomości Górnicze”. Od tego czasu nieprzerwanie zamieszcza swoje artykuły w tym czasopiśmie. W 2007 r. na łamach wymienionego czasopisma ukazał się artykuł Ireny Modrzyk: „Bolesław Ciepiela – 50 lat współpracy z czasopismem „Wiadomości Górnicze”. Swoje artykuły na tematy górnicze zamieszcza też w trzech innych czasopismach: „Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa”, „Przegląd Górniczy”, a także „Bezpieczeństwo Pracy w Górnictwie”. Łącznie na łamach wymienionych czasopism zamieszczono ponas 126 artykułów.

            W latach 1992-1999 jego artykuły związane z Zagłębiem Dąbrowskim drukowane były w miesięczniku „Magazyn – Ekspres Zagłębiowski” wydawanym przez dr. Jana Przemszę-Zielińskiego. Zamieszczono tam 38 artykułów. Od 2006 r. jego artykuły na tematy związane z SITG drukowane są na łamach miesięcznika „Wspólne Sprawy” wydawanym przez ZG SITG.

            Na łamach tygodnika „Wiadomości Zagłębia” w kolumnie „Klub Kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego im. Jana Przemszy-Zielińskiego” zamieszczono 120 jego tekstów- artykułów.

            Jego teksty drukowane są ponadto na łamach prasy zagłębiowskiej, samorządowej, katolickiej. 

            B. Ciepiela jest autorem 48 książek. Pierwszą książkę napisał w 1992 r. Jego książki to monografie miejscowości, encyklopedie, albumy, historia organizacji, historia parafii, przemysł (górnictwo węgla kamiennego, cementownia).

 

-Działalność społeczna i w organizacjach

       Członek oraz działacz organizacji i stowarzyszeń: Towarzystwo Przyjaciół Grodźca (był przewodniczącym Sekcji Historycznej), Towarzystwo Przyjaciół Łagiszy, Towarzystwo Przyjaciół Będzina. Jest założycielem i długoletnim prezesem: Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Będziński (od 2013 prezes honorowy), od 2005 r. prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło „Zagłębie” w Będzinie (od 2014 r. wiceprezes), wiceprezesem Klubu Kronikarzy Z.D. im. J. Przemszy-Zielińskiego. W ramach wymienionych stowarzyszeń organizuje spotkania członków i sympatyków (coroczne „Zagłębiowskie Górnicze Spotkania – po latach pracy”, sympozja zagłębiowskie im j. Przemszy-Zielińskiego). Jest członkiem Stowarzyszenia Orderu św. Stanisława Komandoria Zagłębiowska, sympatyzuje z Zagłębiowskim kołem Genealogicznym w Sosnowcu.

 

-Odznaczenia i wyróżnienia

            Jego nazwisko znajduje się w: Encyklopedii biograficznej z życiorysami znanych Polek i Polaków (Who is who w Polsce) 2007, wyd. VI, t.1 oraz w słowniku biobibliograficznym „Pisarze i badacze literatury w Zagłębiu Dąbrowskim” 2006, t.3. także odnotowany jest w „Wikipedii”. Biogram B. Ciepieli znajduje się też w: B. Ćwięk, Z. Rabsztyn: „Pisarze, poeci, literaci, kronikarze Będzińskiego Oddziału SAP”, 2008, „Sylwetki Zagłębiaków. Ludzie węgla, nauki, kultury, samorządowcy, przedsiębiorcy”,2007, a ponadto w „Klub Kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego im. J. Przemszy-Zielińskiego”, 2010 i w wydanej w 2012 r. "Złotej Księdze 120-lecia SITG". Dorobek naukowo-literacki Ciepieli został opisany przez prof. dr. hab. Zdzisława Gębołysia w wydanej w 2015 r. książce pod tytułem "Bolesław Ciepiela. Monografia biobibliograficzna". 

            B. Ciepiela odznaczony jest Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, posiada Order Sztandaru Pracy I i II Klasy, srebrny i złoty Krzyż Zasługi, Zaszczytny Złoty Medal nadany przez I biskupa sosnowieckiego, medal zasłużony kulturze "Gloria Artis", order kl. I Stowarzyszenia Orderu św. Stanisława (nadany w 2012 r. przez Wielką Kapitułę Narodową w Warszawie). Odznaki: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Zasłużony Działacz Kultury, oraz wiele odznaczeń SITG, oraz NOT. W 2014 r. został nagrodzony Zagłębiowskim "Pegazem" za 2013 rok "za wybitny wkład nad dziejami Zagłębia Dąbrowskiego i działalność pisarską".

           

Bolesław Ciepiela
bottom of page